Sobota
28 grudzień 2024


Imieniny:

Antoniusza, Cezarego, Teofilii
Sobota

° °
Niedziela
Poniedziałek
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Na sygnale 998
2016-12-09 20:46:25

27 listopada 2016 r. o godzinie 18;18 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o pobitym mężczyźnie na jednej ze stacji paliw w Grajewie. Zgłaszająca zdarzenie dyżurna ratownictwa medycznego z Łomży swoją prośbę uzasadniła tym, że aktualnie nie ma w Grajewie wolnych zespołów wyjazdowych.


W związku z powyższym do zdarzenia wyjechał zastęp Państwowej Straży Pożarnej z 4 – osobową obsadą. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że poszkodowany mężczyzna ma widoczny uraz głowy i jest przytomny. Strażacy przy wykorzystaniu zestawu ratownictwa medycznego PSP R-1 udzielili rannemu mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci założenia kołnierza ortopedycznego i opatrunku osłaniającego na głowę
oraz zabezpieczenia przed utratą ciepła. Z chwilą przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego poszkodowany został przekazany ratownikom.

27 listopada 2016 r. o godzinie 18:33 do dyżurnego stanowiska kierowania ponownie zadzwoniła dyżurna ratownictwa medycznego z Łomży z informacją o okaleczonym mężczyźnie, który przebywa w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Kilińskiego w Grajewie z zamiarem popełnienia samobójstwa. W oparciu o posiadane informacje i nietypowy charakter do zdarzenia niezwłocznie zadysponowano zastęp Państwowej Straży Pożarnej. Gdy służby ratownicze dojechały pod wskazany adres drzwi wejściowe do mieszkania były zamknięte, a próby nawiązania kontaktu z mężczyzną nie przyniosły rezultatu. Przy użyciu narzędzi ratowniczych strażacy wyważyli drzwi wejściowe do mieszkania i w obecności partnerki mężczyzny weszli do środka. Pomimo dokładnego przeszukania mieszkania oraz pomieszczeń na poddaszu i najbliższej okolicy mężczyzny nie udało się odnaleźć.

6 grudnia 2016 r. o godzinie 8:16 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Pieniążki – Białaszewo gm. Grajewo. Z uwagi na fakt, że w zgłoszeniu zawarte były informacje o osobach poszkodowanych, do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym
2 zastępy od zakończonego zdarzenia na drodze Grajewo – Wojewodzin oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Białaszewa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że samochód osobowy Opel Corsa, którym podróżowały 2 osoby (matka z dzieckiem) uderzył w przydrożne drzewo i zatrzymał się rowie. W początkowej fazie działań ratowniczych zabezpieczono i oznakowano miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych oraz sprawdzono stan osób poszkodowanych znajdujących się w samochodzie. Następnie przy użyciu zestawów ratownictwa medycznego PSP-R1 udzielono poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na stabilizacji kręgosłupa w odcinku szyjnym, zabezpieczeniu przed utratą ciepła oraz wsparciu psychicznym. W czasie prowadzonych działań całkowicie wstrzymano ruch kołowy na odcinku Pieniążki – Białaszewo. W czasie, gdy strażacy udzielali pomocy rannej kobiecie i dziecku, na miejsce dojechał zespół ratownictwa medycznego typu „P” ze Stawisk, który został pierwotnie zadysponowany do chorego na terenie powiatu grajewskiego. Strażacy wspólnie z ratownikami medycznymi ewakuowali rannych z samochodu osobowego do zespołu ratownictwa medycznego typu „P” i zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego typu „S” z Moniek z uwagi na to, że zespoły ratownictwa medycznego z Grajewa nie mogły wyjechać na miejsce wypadku z powodu dużej ilości interwencji. Z chwilą przyjazdu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego typu „S”, rannych przekazano lekarzowi, który po wstępnym zaopatrzeniu medycznym i określeniu rodzaju odniesionych w wypadku obrażeń podjął decyzję o natychmiastowym przetransportowaniu ich do szpitali w Białymstoku – matki do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, natomiast dziecka do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. W oczekiwaniu na przylot śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego strażacy wyznaczyli miejsce potencjalnego lądowania, do którego w konsekwencji nie doszło z powodu złych warunków pogodowych. W związku z powyższym osoby poszkodowane przetransportowano do ośrodków zdrowia zespołami ratownictwa medycznego będącymi w dyspozycji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Dalsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na kierowaniu ruchem drogowym, a po zakończeniu czynności przez podmioty współdziałające, na usunięciu pozostałości powypadkowych, które stwarzały zagrożenie innym kierującym.

6 grudnia 2016 r. o godzinie 21:26 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Rakowo gm. Szczuczyn. Dyżurny po odebraniu zgłoszenia rozpoczął proces dysponowania następujących sił i środków: 2 zastępów zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa, 2 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna oraz po 1 zastępie Ochotniczej Straży Pożarnej z Boczek – Świdrowo i Wąsosza – łącznie 21 strażaków. Cała rodzina (2 osoby dorosłe i 4 dzieci) bez obrażeń ewakuowała się z budynku przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. W chwili przybycia na miejsce pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej palił się dach bezpośrednio przyległej do budynku mieszkalnego przybudówki i istniało duże prawdopodobieństwo szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na cały obiekt. Przy użyciu przenośnych drabin pożarniczych strażacy weszli na dach budynku i przez otwór okienny podali jeden prąd wody w natarciu na ognisko pożaru. W celu całkowitego ugaszenia pożaru i niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się pożaru na część mieszkalną budynku niezbędne było wykonanie otworów w dachu przybudówki. Przy użyciu piły spalinowej do cięcia wielowarstwowego wykonano kilka otworów, przez które wprowadzono kolejne prądy gaśnicze wody. Po stłumieniu ognia strażacy przystąpili do rozbiórki nadpalonych drewnianych elementów konstrukcji oraz pokrycia, które stwarzały zagrożenie ludziom. Na miejsce pożaru przybył burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.



Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota


Strona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011